HO Bošnjaci Frankfurta i dijaspore bastion je dobra i humanosti

0
1612

U našoj rubrici “Razgovor sa povodom” imali smo prilike družiti se sa prvim čovjekom HO “Bošnjaci Frankfurta i dijaspore”, našim dragim sagovornikom Besimom Fehratovićem. Ono što čini skupina ljudi okupljena oko HO BFD bastion je humanosti i dobra.

Humanitarna organizacija BFD daje velike rezultate i prisutna je donacijama svojih članova gotovo u svim akcijama koje se sprovode na nivou Sandžaka, ali i šire. Otkud ideja da se pokrene tako nešto?

“Hvala vam na pozivu za razgovor. Ideja je nastala iz želje da pomognemo naš narod na prostoru Sandžaka i Bosne. Prije nego što smo organizaciju oficijalno registrirali, pokretali smo razne akcije preko društvenih mreža i Viber grupe. Obzirom da su se naše akcije sprovodile u kontinuitetu i da je rad naših članova bio ozbiljan, postalo je neophodno da humanitarnu organizaciju registriramo kako bismo akcije mogli sprovoditi potpuno transparetno i u odnosu na donatore i u odnosu na državu u kojoj živimo. Zakonski smo registrirani kao organizacija koja može da djeluje u oba dijela – Sandžaka i Bosni”. 

Vi ste veliki borac. Svakodnevno sa svojim timom predano radite i nesebično se dajete kako bi svaka akcija uspješno bila okončana. Je li teško uskladiti sa svojim svakodnevnim obavezama i poslom koji imate?

“Prvo pravilo koje smo uveli je da kod nas nema jednine, ono: “ja pa ja”, a drugo je da nam je svaka donacija jednako važna – ko bila ona od 5€ ili 500€, to ostaje između Vakifa I Allaha dž.š. Samim time ovdje je sve pitanje timskog rada, kako Akcionog odbora, tako i naših članova i simpatizera, sve onako iz srca i duše , u ime Svevišnjega. Neko od nas je morao preuzeti odgovornost, danas ja – sutra neko drugi. Težak je ovo amanet, teško breme ne izneveriti tuđe emanete, sprovoditi akciju od početka do kraja. Kada za nešto imate veliku motivaciju i jasan cilj onda ništa nije teško. To ne podrazumijeva da tada nema odricanja i poteškoća, ali zbog velike ljubavi koju ulažete u posao koji radite svaka okončana akcija pričinjava veliku satisfakciju da se nastavi dalje sa još većim entuzijazmom.

Pored svakodnevnih obaveza pronalazimo vremena i za našu organizaciju, stalni kontakt sa ljudima je preduslov ovakvog uspjeha”.

Uzvišeni kaže: “Ko učini i trun dobra – vidjet će ga”. Da li ste zadovoljni odzivom naših Bošnjaka?

“Sve što je Allah dž.š. rekao istina je, u to nema nimalo sumnje. Pored toga što se blagodati dobrog djela manifestiraju kroz veliki odziv naših Bošnjaka u dijaspori kada je neka akcija u toku i pored veoma uspješnih realiziranih akcija, dobro koje učinimo vidimo i kroz jačanje naše svijesti o dobrom djelu i imana. A svakako se nadamo da ćemo naša dobra djela vidjeti i na Sudnjem danu. Kroz sve ove akcije, ali i inače u životu, važno je da čovjek to čini sa čistim nijetom i iskreno u ime Uzvišenog Stvoritelja. Na taj način ćemo i na dunjaluku i na ahiretu imati korist od našeg truda. Plodovi dobrog djela se ogledaju u svim blagodatima koje Allah dž.š. daruje Svojim robovima koji se trude. Nažalost, moram priznati da je ovo samo jedan mali krug ljudi, mali u odnosu na broj Bošnjaka u Dijaspori, ali Inshallah će se jednog dana oko ovog prstena formirati još nekoliko drugih, većih i možda još humanijih”.

Fondacija na čijem ste čelu polako postaje brend. Svakodnevno joj prilazi sve veći broj ljudi. Pratili smo ovih dana da se na društvenim mrežama pojavljuju neke organizacije koje imaju za cilj degradirati djelovanje vaše originalne originalne i prepoznate organizacije. Kako gledate na to?

“Uložili smo dosta truda da bismo stekli povjerenje naših donatora. Naš rad se temelji na transparentnosti i profesionalnom radu. Također smo izgradili stabilne odnose sa pojedinim udruženjima sa kojim sarađujemo kao i sa našim institucijama u Sandžaku. Humanitarna organizacija Bošnjaci Frankfurta i dijaspore je prepoznatljiva ne samo u Njemačkoj nego diljem bošnjačke dijaspore. U akcije se redovno uključuju donatori iz raznih susjednih zemalja. Stoga, nemoguće je degradirati organizaciju koja je zasnovana na čvrstim temeljima i koja ima stabilne i dobre odnose sa donatorima, potencijalnim donatorima i svakako sa institucijama. Svakome želimo uspjeh u radu, a mi nastavljamo kao i do sada sa našim aktivnostima i autentičnim načinom rada”.

Koliko ste akcija sproveli do sada i šta je u planu u narednom periodu?

“Do sada smo sproveli mnogo akcija, nije važan ni broj već ukupan utisak , uvijek nam je ona aktuelna najvažnija. Na osnovu godišnjeg plana rada pokrećemo akcije koje su u datom periodu aktualne. Imamo jako puno obaveza za ovu godinu, približava se i naš mubarek mjesec Ramazan u kojem su aktivnosti još dinamičnije. Kao što znate naša akcija “Iftari u vakufskim kuhinjama” je poslala naša tradicija, iz godine u godinu prikupimo više sredstava za Vakufske kuhinje u Sandžaku, Elhamduliallah. Zatim, prikupljanje stipendija za Medresante I polaznike Škole Kur'ana časnog,  te zimska akcija, su naše standardne akcije,  sve ostale nametne nam život I neki aktuelni događaji. I, zahvalni smo Allahu dž.š. što nam je podario mogućnost da budemo dobri ljudi koji pomažu drugima i koji svojim djelovanjem jačaju svoju zajednicu i daju doprinos u radu institucija na prostoru Sandžaka”.

Ljudske sudbine su različite i dosta je teških priča i ljudi koji vam se jave sa svojim nedaćama. Kako to utiče na vas sa one emotivne strane?

“Jako puno zahtjeva pristiže na našu adresu. Ljudi koji su u potrebi traže rješenje za svoju situaciju. Zbog ograničenog budžeta nismo u mogućnosti na sve zahtjeve da se odazovemo jer je to prosto nemoguće, a potrebe ljudi su širih dimenzija. Iz tog razloga smo primorani da se ograničimo na manji broj akcija, ali da one budu veoma kvalitetne i da oni kojima izađemo u susret imaju koristi od toga i dobiju potrebu pomoć. Teško je suočiti se sa raznim ljudskim sudbinama. Sve priče ostavljaju trag na čovjeka i nije jednostavno preživljavati tuđu bol, a istovremeno biti nemoćan da pomogneš. Međutim, to je sastavni dio ovog humanitarnog poziva i upravo empatija koju imamo prema drugima daje nam motivaciju da se trudimo i da im olakšamo uz Allahovu dž.š. pomoć”.

Šta bi bila Vaša poruka humanim Bošnjacima?

“Bošnjaci su dokazali da su human narod. Pored toga što se svako osjeća odgovorim da pomogne svoju familiju obdareni smo i širokogrudošću koja stvara želju da budemo na usluzi i pomoći drugima. Bošnjaci ne žale da daju dio svog imetka na Allahovom dž.š. putu. Moja poruka bi bila da takvi treba i da ostanemo, jer ljudskost i velikodušnost su odlike dobrih i velikih ljudi i to su vrijednosti koje krase naš narod – dobre Bošnjane”.

Hvala Vam što ste govorili za portal Zajednice sandžačke dijaspore.

Ostavi odogvor

Please enter your comment!
Please enter your name here